Güngör ERSOY, 1965 Yılında bir çerkez köyü olan Harmantepe Köyü'nde öğretmenlik yaparken işin ehillerinden Çerkez ve Abaza peyniri yapmayı öğrendi ve bu tadı Türkiye'ye bilimsel ve yöresel olarak tanıtma kararı aldı. Bu sebepte Ankara Üniversitesi, Ziraaat Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Bilge ŞAMDANLI ile birlikte bir kitap hazırladılar. Daha sonra Güngör ERSOY bu lezzetleri daha geniş kitlelere ulaştırabilmek gayesi ile manda sütünden Çerkez ve Abaza peynirlerinin imalat kapesitesini büyüttü ve satışlarına başladı.

1970-1980 yılları arasında Adapazarı, Kaynarca Belediyesi'ne ait binada, 1980-1982 yılları arasında Kastamonu Kuzyaka Şehköyü'nde imalathaneler açtı. En son olarak 1990 yılında oğulları Koray ve Mahmut ERSOY ile birlikte Isparta'nın Şarkikarağaç ilçesine yerleşti. 1997 yılında bu yöredeki kendi fabrikasının inşaatına başlayıp en son teknoloji ile donatarak 2001'de bitirdi. Günlük 100 ton süt kapasitesine sahip olan fabrika, teknolojiye yatırım yapmaktan vazgeçmemiş halende devam etmektedir.

"Sevgi ile Büyüdük, Saygı ile Sunuyoruz" ilkesi ile çalıştırıp Türk Halkı'nın sofrasına KATKISIZ, DOĞAL, HİJYENİK ve LEZZETLİ ürünler getirmeyi amaç edindik.